Ceramika samochodowa – co daje, ile kosztuje i na jak długo wystarczy?
Pewnie nie raz zastanawialiście się nad zastosowaniem dodatkowej ochrony waszego lakieru w samochodzie. Obecnie produkowane samochody, posiadają dużo miększą powłokę lakierniczą, niż te produkowane kiedyś. Stało się tak poprzez dyrektywę Unii Europejskiej, która zakazała stosowania toluenu i ołowiu do produkcji lakierów, a to właśnie one odpowiadały za ich twardość. Zaczęto więc stosować inne metody zabezpieczania lakieru samochodowego, a do jednych z nich można zaliczyć powłokę ceramiczną.
Co daje ceramika samochodowa, ile kosztuje i na jak długo wystarcza?
Tego typu powłoki ceramiczne, przede wszystkim za zadanie mają ochronę lakieru, ale do tego zapewniają samochodowi nowy, odświeżony wygląd. Na lakier samochodowy, szkodliwe warunki działają cały rok i nie sposób je ominąć. Na niekorzyść lakieru, działają między innymi warunki atmosferyczne, kwaśne deszcze, promieniowanie UV, ale także i stosowane na myjniach preparaty chemiczne, sól drogowa, żywice, asfalt oraz wiele innych. Dzięki tego typu ochronie zmniejszymy również ryzyko uszkodzeń mechanicznych lakieru, czyli zadrapań, odprysków oraz wszelkiego rodzaju rys. Poprzez wysoką twardość, ceramiczna powłoka samochodowa wystarcza nawet na pięć lat ochrony naszego lakieru. Jednak do minusów tego rozwiązania trzeba zaliczyć koszty. Jeśli chcemy przy nakładaniu tego typu powłoki skorzystać z specjalistycznego studia detailingowego, to ceny wahają się od jednego, do nawet pięciu tysięcy złotych. Na wysokość kosztów wpływają ceny preparatów używanych do wykonania tej powłoki, z kolei ceny tych preparatów są zależne od ich twardości. Do najlepszych specyfików możemy zaliczyć te z twardością 10H, ich grubość z kolei to 5-7 mikronów. Może to również wpływać na większą wartość przy pomiarach na lakierze profesjonalnymi czujnikami do pomiaru grubości lakieru. Należy również pamiętać o tym, żeby systematycznie pielęgnować auto, tak aby zachować właściwości powłoki ceramicznej, a także utrzymać gwarancję producenta.
Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają posiadacze nowych bądź też droższych samochodów. Przy nakładaniu takiej powłoki lakierniczej, konieczne jest wykonanie korekty lakierniczej, dlatego zaleca się wykonanie powłoki ceramicznej na nowym, jeszcze nieuszkodzonym lakierze.
Tego typu powłoki stosowane są nie tylko do ochrony lakieru, ale wykorzystywane są również przy reflektorach, elementach plastikowych, a nawet do ochrony felg.
Czy warto więc wykonać takie zabezpieczenie lakieru w swoim samochodzie? Kupując nowy samochód, myślę, że jak najbardziej warto, pozwoli nam to dłużej zachować jego fabryczny wygląd. W samochodach używanych jest to zaś kwestią ceny samego samochodu, tak by koszta wykonania powłoki ceramicznej, nie przewyższyły jego wartości rynkowej.
ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU
Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.
ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )
mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415
e-mail : kontakt@krystianstein.pl
Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14