Kiedy musimy zapłacić podatek PCC-3 za zakupiony samochód?
Jak już wiemy, kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami po jego nabyciu. Należą do nich takie rzeczy jak: koszta rejestracji, oplata akcyzy, ubezpieczenia, a także wymiana rzeczy eksploatacyjnych w samochodzie. Dodatkowo w niektórych przypadkach konieczna jest również zapłata podatku PCC-3 od zakupu samochodu. Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC-3 jest konieczny do opłacenia przy wielu czynnościach w obrocie gospodarczym, jednakowo, jeśli chodzi o zakup, ale też w kwestii pożyczek, darowizny itp. Ile czasu mamy na zapłatę, jaka jest jego wysokość i czy w ogóle musimy taki podatek płacić? Tego dowiecie się z tego artykułu.
Kiedy musimy opłacić podatek PCC-3 przy zakupie samochodu? Jest to dosyć częsta kwestia, przy zakupie samochodu używanego, ale nie jest rzeczą oczywistą. Podatku PCC-3 nie muszą płacić osoby, które samochód zakupiły od przedsiębiorcy, który na swoje towary wystawia fakturę VAT lub fakturę VAT-marża. W takim wypadku podatek ten opłacany jest przez sprzedawcę samochodu. Jeśli jednak samochód nabywamy od osoby prywatnej lub od przedsiębiorcy, który sprzedaje swój prywatny majątek, czyli zakup samochodu odbywa się na zasadzie umowy kupna-sprzedaży, to podatek ten ciąży na kupującym.
Od podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnieni jesteśmy również w przypadku, gdy kwota na umowie nie przekracza 1000 zł.
Wysokość podatku PCC-3 to 2% od wartości zakupu samochodu. Wartość jest tutaj kluczowym słowem, ponieważ nie zawsze kwota, którą wpiszemy na umowie kupna-sprzedaży jest kwotą, od jakiej zapłacimy podatek w urzędzie skarbowym. Urzędnik ma prawo do skorygowania tej wartości, w przypadku, gdy uzna, że cena zakupu samochodu zbyt mocno odbiega od cen rynkowych danego modelu. Zaniżoną wartość możemy jednak poprzeć dowodami uszkodzeń zakupionego samochodu, bądź naprawami, jakie w nim wykonaliśmy.
Podatek PCC-3 powinniśmy zapłacić do 14 dni od nabycia samochodu. Deklarację możemy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, drogą elektroniczną lub e-mailem. Jeśli nie dotrzymamy terminu, opłacenia podatku, to możemy złożyć oświadczenie zwane „czynny żal”, w którym należy przyznanie się do błędu i zobowiązać się do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami. Niezłożenie deklaracji PCC-3 traktowane jest jako przestępstwo skarbowe, które niesie za sobą wysokie kary. Jeśli jednak przez 5 lat urząd skarbowy się do nas nie zgłosi, to sprawa zostanie przedawniona.
ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU
Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.
ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )
mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415
e-mail : kontakt@krystianstein.pl
Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14