kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Koszt rejestracji samochodu w wydziale komunikacji

Abyśmy mogli legalnie poruszać się po drogach publicznych, nabywając samochód, musimy zarejestrować go w odpowiednim do miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, urzędzie komunikacji. Żeby nie stać na daremno w kolejce i nie zostać odesłanym z kwitkiem warto odpowiednio przygotować się do wizyty, tak aby zabrać ze sobą wszystkie potrzebne papierki.

Wiele osób chcących kupić samochód, czy to nowy, czy też używany zastanawia się nad kosztami jego zarejestrowania. Ze względu na to, że wizyta w urzędzie nie jednego potrafi zestresować, wyjaśnimy wam jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do wydziału komunikacji, w celu rejestracji samochodu oraz ile to wszystko będzie nas kosztowało.

Termin, w jakim powinniśmy zarejestrować nabyty samochód, to w teorii 30 dni od daty jego zakupu. Piszę w teorii, ponieważ w praktyce kary za spóźnienie się z tym terminem są bardzo rzadkie. Warto również pamiętać, że wzór formularzy potrzebnych do zarejestrowania samochodu możemy pobrać z internetu. Wypełnienie ich w domu skróci czas, który musimy spędzić w urzędzie, dodatkowo niektóre wydziały komunikacji pozwalają umówić się na konkretny dzień oraz godzinę, co także jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

W przypadku, gdy kupujemy nowy samochód, prosto z salonu, to sytuacja jest o tyle prosta, że to diler dostarcza do urzędu komplet dokumentów potrzebnych do zarejestrowania pojazdu. Naszym zadaniem jest jedynie okazanie dokumentu tożsamości oraz dokumentu tożsamości współwłaściciela, jeśli takowego chcemy wpisać w dowód. W urzędzie do zarejestrowania pojazdu potrzebny będzie wniosek, którego formularz można pobrać z internetu, świadectwo homologacji, potwierdzenie o zapłacie akcyzy przez dilera, faktura zakupu i karta pojazdu. Po tym zostaną wydane tablice oraz czasowy dowód rejestracyjny, który ważne jest przez 30 dni. Urząd będzie się z nami kontaktował o konieczności odebrania stałego dowodu rejestracyjnego, w momencie, gdy trafi on do urzędu. Pamiętajmy również o wykupieniu polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji. Koszt takiej rejestracji wynosi 180,50 zł, a w przypadku rejestracji samochodu przez pełnomocnika, dodatkowo za upoważnienie zapłacimy 17 zł.

Jeśli kupiliśmy samochód używany, to wszystkie formalności zależne są od tego, czy samochód przez nas nabyty jest zarejestrowany w Polsce, czy sprowadzony zza granicy. W przypadku samochodu krajowego, do zarejestrowania wystarczy nam wniosek o rejestrację, umowa kupna-sprzedaży bądź faktura za zakup samochodu, stary dowód rejestracyjny, polisa OC, tablice rejestracyjne, aktualne badanie techniczne oraz kartę pojazdu, w przypadku gdy samochód takową miał wydaną. Cała reszta jest taka sama jak w przypadku samochodu nowego, włącznie z opłatą 180,50 zł. Jeśli jednak samochód był zarejestrowany w tym samym powiecie, to nie musimy zmieniać tablic, zaoszczędzamy na tym 100 zł, finalnie płacąc 81 zł za przerejestrowanie samochodu. Pamiętajmy jednak, że nie chcąc zmieniać tablic i tak musimy przynieść je do urzędu.

Z kolei w samochodach sprowadzonych z terenu UE do urzędu dodatkowo należy dostarczyć tłumaczenia dokumentów i dowód opłacenia akcyzy, a cena rejestracji wzrasta do 256 zł. Jeśli chodzi o samochody sprowadzone spoza UE, to należy jeszcze dostarczyć dowód opłaty cła.
Zazwyczaj, gdy kupujemy samochód z komisu samochodowego, sprzedawca pomaga nam skompletować wszystkie dokumenty potrzebne do zarejestrowania pojazdu, dlatego warto skorzystać z takiej pomocy, jeśli chcemy być pewni, że zabierzemy do urzędu wszystkie potrzebne dokumenty.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z