kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Czy stosować się do zaleceń producenta? co ile wymieniać Olej?

Wielu użytkowników samochodów, zastanawia się, co jaki czas oraz po jakim przebiegu wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie. Olej spełnia bardzo ważną funkcję w jednostce napędowej samochodu. Przede wszystkim jest elementem smarnym, ogranicza tarcie, a także odprowadza ciepło i ma właściwości czyszczące dla silnika. Warto zadbać o jego świeżość, tak aby utrzymać jego prawidłowe właściwości. Producenci nowych samochodów często w swoich instrukcjach zawiera informacje o wymianie oleju co 2 lata, czy po 30 tys. km. Czy więc warto stosować się do zaleceń producenta i wymieniać olej według tych wytycznych?
Producent takie zalecenia daje dla samochodów, które są w pełni sprawne oraz są eksploatowane w optymalny sposób. Jeśli któraś z tych norm nie jest spełniona, to powinniśmy skrócić interwał wymiany oleju w naszym samochodzie. Jak jednak rozumieć optymalnie eksploatowany samochód?

Przede wszystkim olej nie zawsze będzie zużywał się tak samo. Samochody, które poruszają się w cyklu miejskim znacznie, różnią się zużyciem oleju od samochodów, które podróżują po autostradzie. Samochody, które często stoją w korkach, teoretycznie nie robią przebiegu, natomiast silnik cały czas pracuje. Najgorsze dla oleju jest podróżowanie na krótkich odcinkach, gdzie olej w tym czasie nie osiągnie swojej temperatury roboczej. Tym samym z oleju nie odparowuje dostająca się z otoczenia woda, przez co olej traci swoje właściwości i szybciej przestaje spełniać swoje zadanie. Jeżdżąc więc samochodem w mieście, warto skrócić okres wymiany oleju. Jakość oleju może spaść również podczas ekstremalnej jazdy. Silnik, który podróżuje na maksymalnych obrotach, zdecydowanie bardziej wpływa na szybsze zużycie oleju.

Jeśli więc używamy samochodu w cyklu mieszanym, to najbezpieczniej skrócić interwały do 20 tys. km lub przynajmniej raz w roku. Użytkując samochód w mieście, warto olej wymieniać po 15 tys. km, natomiast podczas ostrej jazdy samochodem, warto wymienić olej po 10 tys. km.
Warto również wziąć pod uwagę, że nowe samochody mają okres docierania. Kupując więc nowy samochód, powinniśmy się zastanowić nad wymianą oleju już po 5 – 10 tysiącach km.

Należy również pamiętać o sprawdzaniu stanu oleju w swoim samochodzie. Samochody z większymi przebiegami mogą bądź w złej kondycji mogą nadmiernie zużywać olej. Trzeba więc pamiętać, aby uzupełniać olej, tak by nie dopuścić do sytuacji, gdzie oleju w silniku będzie poniżej minimum.
Jeśli decydujemy się na wymianę oleju, pamiętajmy o stosowaniu olei zalecanych przez producenta, o określonej specyfikacji. Przy każdej wymianie oleju, powinniśmy także wymienić filtr olejowy.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z