kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Czy wymienić rozrząd zaraz po zakupie samochodu?

Czy wymienić rozrząd zaraz po zakupie samochodu?

Kupując samochód używany, musimy zawsze wziąć pod uwagę, że po jego zakupie będziemy musieli ponieść pewne dodatkowe koszta. Jedną z rzeczy, którą powinniśmy skontrolować, jest rozrząd. Jeśli nie dopilnujemy jego wymiany i dojdzie do jego awarii, to możemy nabawić się nie lada kłopotów w naszym samochodzie. O ile w samochodach z silnikami bezkolizyjnymi, po zerwaniu paska rozrządu jedynie unieruchomimy silnik i nie doprowadzimy tym do uszkodzenia jednostki, o tyle w samochodach z kolizyjnym rozwiązaniem, w przypadku zerwania paska rozrządu, doprowadzimy do zderzenia tłoków z zaworami, jednocześnie prowadząc do kosztownych napraw jednostki napędowej.

Zarówno pasek, jak i łańcuch rozrządu w samochodzie, powinny zostać wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, jednak często bywa tak, że po zakupie samochodu nie mamy żadnych informacji na temat przeprowadzonych napraw. Co więc w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Jeśli chodzi o łańcuch rozrządu, to powinniśmy skontrolować jego stan, ponieważ zazwyczaj producenci nie podają konkretnych przebiegów, przy jakich łańcuch powinniśmy wymienić. Często przez złą eksploatację samochodu, łańcuch rozrządu może nadawać się do wymiany, nawet po przejechaniu 100 tys. km. Na szczęście łańcuch rozrządu sam daje sygnały o swoim zużyciu. Jeśli z okolic rozrządu dochodzi grzechotanie, pojawia się nierówna praca silnika, czy zaświecenie się kontrolki silnika, mogą to być oznaki zużytego łańcucha rozrządu.

Jeśli zaś w samochodzie posiadamy pasek rozrządu i nie wiemy, kiedy przeprowadzana była ostatnia wymiana, to najbezpieczniej zdecydować się na wymianę rozrządu zaraz po zakupie samochodu. W przeciwieństwie do łańcucha rozrządu, pasek nie daje żadnych sygnałów informujących o jego zużyciu. Niektórzy mechanicy wizualnie oceniają, czy pasek nadaje się do dalszej eksploatacji, ale pamiętajmy, że przy takiej ocenie nigdy nie mamy stu procentowej pewności. Do zestawu rozrządu bowiem nie należy jedynie pasek, ale również napinacz, czy też pompa wody, których to elementów nie jesteśmy w stanie ocenić wzrokowo. Dlatego też najrozsądniejszym działaniem będzie wymiana kompletu rozrządu na nowy.

Warto więc po zakupie samochodu wymienić rozrząd w swoim samochodzie i trzymać się zaleceń producenta co do kolejnych wymian. Warto także zachować fakturę z naprawy oraz zakupionych części, które mogą być dowodem na dokonane naprawy, podczas ewentualnej sprzedaży samochodu. Ułatwimy tym samym przyszłemu nabywcy samochodu ocenę, kiedy taka naprawa będzie konieczna w samochodzie, niekoniecznie wymieniając go zaraz po zakupie auta.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z