kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa w samochodzie?

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa w samochodzie?

Podczas pogody latem, klimatyzacja w samochodzie może być dla nas wybawieniem. Jednak, żeby tak się stało, klimatyzacja w naszym samochodzie musi być w pełni sprawna. Jak więc sprawdzić wydajność tego układu oraz jak naprawić ewentualne awarie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Samodzielnie możemy sprawdzić działanie układu poprzez zmierzenie temperatury powietrza wydobywającej się z nawiewów samochodu. W prawidłowo działającym układzie temperatura ta powinna być o około 15 stopni Celsjusza niższa od temperatury panującej aktualnie na zewnątrz.

Aby działanie klimatyzacji było prawidłowe, muszą być sprawne wszystkie jej elementy, do których zaliczamy: kompresor klimatyzacji, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężny oraz parownik. Jeśli, któryś z tych elementów uległ awarii, to klimatyzacja będzie pracowała niewłaściwie, bądź nie będzie działała wcale.
Przy złym działaniu klimatyzacji, możemy zaobserwować kilka objawów:

Słabe chłodzenie, brak chłodzenia. Jeśli klimatyzacja się włącza, ale z nawiewów nie wydostaje się zimne powietrze, to przyczyną prawdopodobnie jest za niski poziom czynnika w układzie chłodzenia klimatyzacji. Ubytek czynnika to proces naturalny, ale może także być spowodowany rozszczelnieniem układu. Należy więc udać się do serwisu i wykonać sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji i uzupełnienie czynnika chłodzącego.
Słaby nadmuch do kabiny z nawiewów. Jeśli pomimo ustawienia nadmuch na wysoki poziom, schłodzone powietrze jest wdmuchiwane z niewyczuwalną siłą, to przyczyną jest prawdopodobnie zapchany filtr kabinowy samochodu. Wymianę filtra kabinowego możemy przeprowadzić sami, a różnica powinna być zauważalna od razu.

Nieprzyjemny zapach w samochodzie. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów samochodu, to możemy być pewni, że klimatyzacja jest zagrzybiona. W takiej sytuacji należy udać się do serwisu na odgrzybianie klimatyzacji bądź też zastosować środki do dezynfekcji klimatyzacji. Grzyb zalegający w klimatyzacji to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również szkodliwość dla naszego zdrowia.
Głośna praca klimatyzacji. Jest to bardziej kosztowna usterka całego układu. Hałasy wydobywające się spod maski podczas używania klimatyzacji świadczą o uszkodzeniu kompresora.

Jeśli chcemy zadbać o naszą klimatyzację, pamiętajmy o używaniu klimatyzacji nie tylko latem, ale również i uruchamianie jej zimą. Czynnik chłodzący nie tylko pełni funkcję chłodzącą, ale także jest elementem smarnym układu i zabezpiecza elementy przed korozją i zatarciem. Pamiętajmy także o regularnych wizytach w serwisie, gdzie specjaliści sprawdzą wszystkie elementy klimatyzacji.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z

Zakup (s)kontrolowany