kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Polska, podobnie jak dwanaście innych krajów w Europie nie ma wymaganej, sezonowej zmiany opon. Sami możemy decydować, na jakich oponach chcemy jeździć przez cały rok. Warto jednak zmienić opony w naszym samochodzie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Kiedy najlepiej tego dokonać?
Zmiana opon wiąże się ściśle z ich budową. Opony letnie tracą swoje właściwości w temperaturach poniżej siedmiu stopni Celsjusza, więc zgodnie z powyższym zdaniem, opony powinniśmy zmienić na zimowe, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej tej temperatury. Specjaliści twierdzą, że jest to temperatura graniczna pomiędzy oponami letnimi i zimowymi, dlatego warto się jej trzymać, aby zapewnić optymalną skuteczność opon oraz poziom ich zużycia.
Ze względu na powyższe wskazania, wszyscy kierowcy powinni zastanowić się nad zmianą opon na zimowe, w momencie, gdy temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe stworzone są ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie podczas niskich, a nawet bardzo niskich temperatur. Inaczej wykonany jest również ich bieżnik, który dużo lepiej radzi sobie z kierowaniem pojazdem na ośnieżonej nawierzchni, a także wpływa na skuteczność hamowania w trudnych warunkach. Co więcej, wymieniając opony na zimowe, powinniśmy pamiętać o ich stanie. Minimalna dopuszczalna wartość bieżnika dla takich opon, to 4 mm. Co więcej, warto zwrócić uwagę na datę produkcji opon. Maksymalna granica bezpieczeństwa dla opon zimowych to 10 lat od daty produkcji, jednak kiedy ich stan jest kiepski, warto wymienić je nawet po kilku latach użytkowania. Nadmierne zużycie opon wpływa na pogorszenie trzymania się powierzchni pokrytej śniegiem, czy też lodem.

Opony zimowe warto więc używać z kilku ważniejszych powodów. Opony zimowe mają specjalny układ bieżnika, pomagający odprowadzanie cieczy, dzięki czemu zmniejszają one możliwość utraty przyczepności na nawierzchni pokrytej wodą. Posiadają również większą ilość nacięć lamelowych, które zwiększają przyczepność opony na zaśnieżonej powierzchni. Wykonanie opony zimowej sprawia, że bieżnik nawet w bardzo niskich temperaturach pozostaje miękki, dzięki czemu zachowuje swoją dobrą przyczepność do podłoża w niskich temperaturach. Opony zimowe w zimowe dni, pozwalają skrócić drogę hamowania samochodu, nawet do 30% i poprawiają bezpieczeństwo.

Przed wyborem opon zimowych warto jednak zapoznać się z opiniami specjalistów oraz innych użytkowników. Na rynek co roku wprowadzane są coraz to nowsze opony zimowe z nowoczesnymi rozwiązaniami. Warto wybrać jednak te sprawdzone, dzięki czemu będziecie mieli pewność dokonania odpowiedniego wyboru.
Warto także pomyśleć o wymianie opon przed przyjściem pierwszego śniegu. Zazwyczaj w takich momentach, w warsztatach wulkanizacyjnych tworzą się kolosalne kolejki. Najlepiej zaobserwować obniżającą się temperaturę i wtedy wybrać się do warsztatu, na wymianę opon. Najlepszym terminem na zmianę opon jest listopad, w którym to możemy zaobserwować już znaczne spadki temperatur.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z

Zakup (s)kontrolowany