kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Opony bieżnikowane – wady i zalety

Na rynku, prócz nowych opon możemy znaleźć również różnego rodzaju opony bieżnikowane. Najczęściej zastanawiamy się nad ich zakupem wtedy, gdy przychodzi czas na wymianę starych opon, a nowe wydają się, być za drogie. Wtedy na ratunek przychodzą właśnie opony bieżnikowane. Czy warto kupować takie opony i jakie są ich wady oraz zalety? Dowiecie się z tego artykułu.

Opony bieżnikowane, to nic innego, jak odlanie na starej, zużytej oponie, nowego bieżnika. Sam proces bieżnikowania jest dosyć prosty, a metoda ta w Polsce stosowana jest od lat. Oczywiście, nie każda opona nadaje się do ponownego bieżnikowania, zawsze sprawdzane są one przez specjalistów i specjalistycznych maszyn, które są w stanie ocenić stan korpusu opony. Bieżnikować opony można za pomocą dwóch metod. Pierwszą z nich jest metoda na zimno, w której to po usunięciu starego bieżnika, nakładany jest całkowicie nowy, fabryczny bieżnik. Drugą metodą zaś jest metoda na ciepło. Przy tym rozwiązaniu po usunięciu starego bieżnika, nakładany jest pas gumowy, a na niego gorąca forma, która ma za zadanie odcisnąć na oponie odpowiedni bieżnik. Później opona wędruje do dalszej wulkanizacji.

Skoro już wiadomo, jak wygląda proces bieżnikowania opon, warto przedstawić wady i zalety takiego rozwiązania.
Do głównych zalet bieżnikowanych opon z pewnością należy ich cena. Takie opony są niższe cenowo od opon nowych nieraz nawet o 30%. Opony takie, także muszą spełniać wszystkie normy, co do ich wytrzymałości oraz bezpieczeństwa, a bieżniki w niektórych takich oponach są nawet głębsze niż w oponach oryginalnych. Wpływa to w szczególności na dobre odprowadzanie wody, a co za tym idzie lepsze trzymanie się nawierzchni. Do zalet możemy też zaliczyć względy ekologiczne, ponieważ produkcja opon bieżnikowanych jest bardziej ekologiczna niż produkcja opon fabrycznych.

Do minusów bieżnikowanych opon, możemy zaś zaliczyć ich gorszą jakość, czyli mogą się one szybciej zużywać niż oryginalne opony, jak i również częściej może dojść do ich awarii. Również słabsze są ich właściwości jezdne, takie jak przyczepność, droga hamowania, czy też prędkość maksymalna. Często również odczuwalna jest ich głośność.

Czy warto więc zakupić takie opony? Na pewno warto ze względów na ich niższą cenę, warto jednak skupiać się na oponach bieżnikowanych od dobrych i sprawdzonych firm, które korzystają z materiałów dobrej jakości. Z pewnością nowe opony bieżnikowane będą lepszym rozwiązaniem niż jazda na starych, zużytych oponach.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z

Zakup (s)kontrolowany