kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Stan ogumienia samochodu

Ogumienie samochodu to często element o którym zapominamy w trakcie oględzin samochodu używanego, a który jest bardzo istotnym elementem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jak i koszty po zakupie takiego auta. Przy samochodach miejskich komplet opon letnich czy zimowych może wynieść w granicach 1000 zł, w samochodach klasy wyższej gdzie rozmiar opon nie raz zaczynają się od 17-18 cali, komplet nowych opon to nieraz koszt nawet 3000-4000 zł. Co istotne jazda na łysych lub spękanych oponach w deszczowy dzień jest niebezpieczna.

Jak więc rozpoznać czy opony nadają się do użytku czy jedynie do wyrzucenia? Sprawdzenie opon najlepiej zacząć od grubości i stanu bieżnika, najważniejsze aby na jednej osi znajdowały się opony o tym samym kroju i zużyciu bieżnika, minimalna grubość dla opon letnich to 2-3 milimetry, a dla opon zimowych 4-5 mm. Warto tutaj zwrócić uwagę na równomierność zużycia od wnętrza jak i z zewnątrz opony, opona powinna zużywać się równomiernie. Jeżeli opona od środka lub od zewnątrz jest łysa, taka opona nadaje się do wyrzucenia, a samochód powinniśmy oddać do serwisu celem sprawdzenia zbieżności kół.

Kolejnym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest miesiąc i rok produkcji opon. Każda opona ma oznaczenia daty produkcji w postaci (np. 23 17) co oznacza 23 tydzień 2017 roku. Najlepiej jak opona ma maksymalnie 5 lat, po takim czasie mimo dobrego bieżnika opona traci swoje właściwości jezdne, guma staje się twardsza, i dużo gorzej radzi sobie w ekstremalnych warunkach. Opony powyżej 10 lat nie raz posiadają widoczne ślady spękania, co może prowadzić do wystrzału takiej opony.

Kupując samochód używany zapytajmy sprzedającego, czy nie posiada drugiego kompletu opon, znacząco obniży to nam koszty po zakupie auta.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z