kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Numeracja szyb samochodowych

Kupując samochód używany, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan blacharski techniczny jak i jego historię, w tym historię powypadkową. Jak wszyscy znakomicie wiemy 90% samochodów przeznaczonych na sprzedaż to samochody po wypadkowe jak i po kolizyjne. Jak więc sprawdzić samochód aby kupić pewne i bezwypadkowe auto? Podstawowym elementem jest sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej, ale co gdy nie posiadamy miernika lub sam pomiar wzbudził w nas niepokój? Wtedy warto sprawdzić oryginalność szyb samochodowych.

Każda szyba posiada swoje oznaczenia, między innymi oznaczenie producenta, numer szyby oraz datę jej produkcji. Trzeba tutaj zaznaczyć iż szyby podczas produkcji samochodu brane są z magazynu, a co za tym idzie rok produkcji szyby może różnić się nawet do roku czasu wstecz. Czyli kupując samochód z 2015 roku, może on fabrycznie posiadać szyby oznaczone datą produkcji 2014, a to dlatego że szyby zabrane zostały z magazynu w którym tak długo leżały.

Co jednak gdy nasz samochód z 2015 roku posiada szybę z 2016 roku? To oznaczać może iż była ona rok po produkcji samochodu wymieniona na nową. Gdy jednak szyba oznaczona jest oryginalnym oznakowaniem producenta, jest duża szansa iż była wymieniona w ASO danej marki, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać informacje na temat powodu jej wymiany. Gdy szyba wymieniona jest w warsztacie domowym, historii niestety nie potwierdzimy.

Szyba czołowa nie raz wymieniona jest z powodu uszkodzeń spowodowanych kamieniami podczas szybkiej jazdy autostradowej, kupując taki samochód powinniśmy dokładnie zmierzyć powłokę lakierniczą jak i dopytać kiedy i z jakiego powodu właściciel wymieniał szybę. Wymiana szyb bocznych może oznaczać jedynie włam oraz uszkodzenie samochodu w zderzeniu bocznym.

Niektóre samochody, a przeważnie auta z lat 90 posiadały na szybach tak zwane oznakowanie fabryczne, które było niczym innym jak cyframi numeru nadwozia. To właśnie po tych numerach możemy dość czy samochód posiada szyby zgodne z numerem nadwozia w dowodzie rejestracyjnym. W nowych samochodach pozostaje nam jedynie sugerowanie się numerem daty produkcji oraz oznaczeniem marki producenta szyby.

Przed zakupem samochodu warto więc zapoznać się jaki producent tworzy szyby dla danego samochodu oraz dokładnie przyjrzeć się ich rocznikom i oznakowaniom

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z

Zakup (s)kontrolowany