kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Sprawdzenie historii i przebiegu auta

Kupując samochód używany, warto dokładnie sprawdzić jego historię, zaczynając od wpisów w książce serwisowej kończąc na wydruku z CEPIK-u, kartkach z wymian oleju jak i ocenie zużycia wnętrza. Po czym więc poznać czy książka jest oryginalna? Oględziny książki serwisowej powinniśmy zacząć od wlepki an pierwszych stronach które posiadają numery VIN, rok produkcji samochodu itp. muszą one zgadzać się z danymi samochodu w dowodzie rejestracyjnym, kolejnym elementem jest pierwszy właściciel, jeżeli kupujemy samochód od pierwszego właściciela, lub wiemy kto nim był, warto sprawdzić czy jest on wpisany w certyfikacie gwarancji takiej książeczki.

Kolejnym krokiem powinno być porównanie wpisów w książce serwisowej, przebiegu samochodu z karteczkami pod maską z wymian oleju, czy daty i przebieg się zgadzają, następnie obie te informacje porównać z zapisami z stacji diagnostycznych tzn.w Cepiku. Jeżeli któreś z zapisów wzbudzają naszą niepewność, warto sprawdzić pieczątki warsztatu w którym samochód był serwisowany i zadzwonić do niego celem uzyskania informacji czy taki samochód był tam serwisowany.

Wspomnieliśmy wyżej o CEPIKU. Czym on jest? Państwo Polskie od 2014 roku wprowadziło obowiązek spisywania przebiegu samochodu podczas badania technicznego, dlatego więc warto przed zakupem wprowadzić do systemu historii pojazdów numer VIN datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny. Po czym wygeneruje nam się raport informujący nas o historii samochodu. Na raporcie CEPIK przeczytamy kiedy samochód miał pierwszą rejestrację, czy była ona w Polsce czy za granicą, czy pierwszym właścicielem była firma czy osoba prywatna oraz czy samochód przechodził pozytywnie badania techniczne, oraz jaki przebieg posiadał samochód podczas tych badań. Taki raport stanowczo ułatwia nam sprawdzenie historii jak i przebiegu samochodu.

Kolejnym etapem jest porównanie zużycia wnętrza do postury właściciela jak i do przebiegu, jeżeli właścicielem jest kobieta o wadze 45 kg, a licznik samochodu wskazuje wartość 100 tys km, dziura czy zarwany fotel powinny dać nam do myślenia, to samo z zużyciem kierownicy jak i pedałów zmiany i gałki zmiany biegów, to właśnie po nich możemy najszybciej określić zużycie samochodu. W kolejnym artykule dokładnie opiszemy jak i dlaczego sprawdzić wnętrze samochodu.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z