kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Trwałość paska rozrządu – przebieg czy lata?

Trwałość paska rozrządu – przebieg czy lata?

Wymiana rozrządu w samochodzie jest niezwykle ważna, dlatego warto dbać o jego terminowe interwały. Awaria paska rozrządu może nieść za sobą poważne uszkodzenia w silniku, co skutkuje kosztownymi naprawami, mogącymi wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Aby uchronić się przed tego typu awarią, warto zdecydować się na wymianę paska rozrządu w swoim samochodzie.

Pojawia się jednak pytanie, kiedy wymienić pasek rozrządu? Czy powinniśmy patrzeć jedynie na przebieg? A może wiek paska rozrządu również ma znaczenie?
Pasek rozrządu to nie wszystko. Decydując się na wymianę rozrządu, powinniśmy przeprowadzić jego kompletną wymianę, co za tym idzie, wymianę samego paska, jak i podzespołów z nim współpracujących. Należą do nich rolki napinające pasek, a także pompę wody, w przypadku, gdy napędzana jest paskiem rozrządu. Wymiana pompy wody jest niezwykle ważna, ponieważ, w przypadku jej uszkodzenia, konieczna jest wymiana paska rozrządu, nawet gdy był wcześniej wymieniany i zrobiło się na nim niewielki przebieg.

Jeśli chodzi o przebieg, jaki możemy wykonać na pasku rozrządu, to producent danego samochodu ma określone wytyczne, zazwyczaj jest to w okolicach 100 tys. km. Jest to górna granica trwałości paska rozrządu. Jeśli w samochodzie nie jest zamontowany oryginalny rozrząd, to warto skrócić interwału wymiany o 20 tys. km, takie też jest zalecenie wielu mechaników, względem wymian rozrządu.

Jednak przebieg, jaki zrobimy na jednym pasku rozrządu, to nie wszystko. Niektórzy przebiegu rzędu 100 tys. km nie przekraczają nawet po 10 latach użytkowania samochodu. W takim wypadku nie powinniśmy się sugerować przebiegiem samochodu, a kondycją, w jakiej pasek rozrządu się znajduje. Pasek rozrządu wykonany jest z gumy, a guma z biegiem lat sztywnieje i zaczyna pękać. Może to doprowadzić do przeskoczenia paska rozrządu o kilka zębów i uszkodzeniu silnika. Zalecane jest więc wymianę paska rozrządu po 5 latach użytkowania.

W przypadku zakupu samochodu używanego warto zdecydować się na wymianę rozrządu, w szczególności wtedy, gdy nie otrzymamy od poprzedniego właściciela historii serwisowej danego samochodu. Czasem chcąc zaoszczędzić na takim serwisie, możemy narazić się na znacznie poważniejsze koszta.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z