kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Zakup samochodu z komisu!

Większość ofert samochodów używanych które możemy znaleźć w internecie to oferty komisów samochodowych. Odpowiemy wam na pytanie czy bać się komisów czy wręcz przeciwnie korzystać z ich usług. Na rynku możemy wyszczególnić trzy rodzaje firm sprzedających samochody, takie jak: Salony samochodowe, komisy samochodowe jak i przy domowych handlarzy samochodami.

Nasz doświadczenie pozwala nam stwierdzić iż bez znaczenia czy kupujemy samochód z salonu ASO danej marki, komisu samochodowego czy od osoby prywatnej powinniśmy tak samo dokładnie sprawdzić stan techniczny nabywanego samochodu przed zakupem. Nie warto ulegać złudzeniu wielkości firmy od której nabywamy samochód. Warto jednak dodać iż zakup samochodu z komisu lub salonu ma spore zalety. Zaczniemy jednak od opisu różnic jakie zauważyliśmy od poszczególnych rodzajów sprzedawców.

Salon samochodowy ASO konkretnej marki, tutaj kupując samochód używany zazwyczaj mamy komfort psychiczny, samochód zazwyczaj możemy sprawdzić na stacji diagnostycznej serwisu, w 80% sprzedawca posiada mierniki lakieru, a gdy już zdecydujemy się na zakup otrzymamy Fakturę VAT marża lub Fakturę VAT która zwalnia nas z opłaty skarbowej. W razie awarii wiemy gdzie szukać sprzedawcy i do kogo kierować pisma reklamacyjne. Minusem zakupu z takiego salonu jest stosunkowo wysoka cena zakupu względem rocznika i wyposażenia samochodu. Salony ASO zazwyczaj mocno zawyżają ceny samochodów używanych, i nie raz są one o 20% i więcej wyższe niż konkurencyjne samochody w innych lokalizacjach.

Komisy samochodowe – Tutaj powinniśmy podzielić je na komisy nowoczesne i profesjonalne oraz na te starej daty czyli place zarośnięte trawą z niemiłym Panem handlarzem Mirkiem palącym papierosa z nogami na stole. Na szczęście tych drugich jest już coraz mniej, oraz oczywiście odradzamy zakupu samochodu w takich miejscach. Wracając do tych komisów nowoczesnych, to tak jak w przypadku salonów samochodowych mamy komfort w razie ewentualnych reklamacji, ponieważ wiemy do kogo kierować reklamację oraz kupując z komisu czy z salonu ASO otrzymujemy prawo do rękojmi. W komisach samochodowych tak jak w ASO otrzymujemy Fakturę Vat marża która zwalnia nas z opłaty skarbowej. Warto jednak pilnować aby kwota na fakturze zakupowej zgadzała się z kwotą zapłaty. Komisy coraz częściej oferują swoim klientom możliwość sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej jak i miernikami lakieru oraz oferują gwarancje mechaniczne o których już wspominaliśmy w naszych poradach eksperta. Kupując samochód z komisu warto dokładnie sprawdzić stan samochodu przed zakupem i w miarę możliwości udać się na stację diagnostyczną celem sprawdzenia jego stanu.

Handlarze przy domowi – tutaj 90% tych handlarzy to przysłowiowe Mirki z szlifierką w ręku i podrobioną umową kupna sprzedaży. Nasze doświadczenie nauczyło nas iż 90% tych handlarzy powinno się unikać, często w takich miejscach znajdujemy samochody powypadkowe naprawione w sposób garażowy, samochody sprowadzone z cofniętymi licznikami jak i zaniżone umowy kupna sprzedaży wypisane na wujka zięcia czy szwagra. Stanowczo odradzamy zakupu samochodów z takich miejsc.

Pozostają nam jeszcze osoby prywatne, tutaj jak każdy wie zakup od takiej osoby ma swoje zalety, zazwyczaj sprzedający dokładnie wie co w samochodzie robił na przestrzeni kilku lat wstecz, poinformuje nas o wszystkim, jak i szczerze opowie o wadach i zaletach danego egzemplarza. Ale na tym plusy się kończą. Z minusów jest brak jakiej kolwiek rękojmi, więc w razie znalezienia wad ukrytych po zakupie samochodu sprawa jest wręcz nie do wygrania. Kolejnym minusem jest zakup takiego samochodu na umowę kupna sprzedaży, przez co zmuszeni jesteśmy do odwiedzenia urzędu skarbowego celem złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od dnia zakupu samochodu. Ponadto osoby prywatne zazwyczaj pracują na etacie więc oględziny samochodu możliwe są w godzinach wieczornych w których wszystkie stacje diagnostyczne są już zamknięte.

A więc tak jak widać zakup z każdego miejsca ma swoje plusy i minusy, my zalecamy aby nie kierować się miejscem w którym samochód jest wystawiony, a samym stanem technicznym, blacharskim jak i wizualnym samochodu.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z