kontakt@krystianstein.pl

tel. 608 208 415

Żarówki ledowe, czy warto kupić?

Żarówki ledowe, czy warto kupić?

Wielu użytkowników samochodów zastanawia się nad wymianą tradycyjnych żarówek w swoim samochodzie na żarówki LED. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu żarówki mają mniejszy pobór prądu, co powoduje mniejsze obciążenie dla alternatora, a także są żywotniejsze od tradycyjnych żarówek H1 czy H7, według opinii świecą nawet do 30 razy dłużej od zwykłych żarówek samochodowych. Do zalet możemy zaliczyć też jaśniejsze światło, co znacznie poprawia widoczność w nocy na drodze. Czy warto więc zakupić żarówki ledowe do swojego samochodu?

Tego typu oświetlenie może być wykorzystywane w różnego rodzaju światłach w naszych samochodach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zamienniki do żarówek H1,H4, czy H7. Najczęściej jednak użytkownicy wybierają żarówki LED, służące do jazdy dziennej. Patrząc na liczby, to trwałość żarówek LED może sięgać nawet 50 tys. godzin, a w tradycyjnych żarówkach H4 czas ten wynosi około 1 tys. godzin. Również, jeśli chodzi o pobór prądu, to 2 lampy halogenowe zużywają 110 W, a żarówki LED potrzebują jedynie 10 W. Oświetlenie LED jest również zbliżone barwą do światła dziennego, przez co zapewnia doskonałą widoczność po zmroku przed maską samochodu.

Żarówki LED w samochodzie najczęściej montowane są w miejscu świateł do jazdy dziennej. Jest to dosyć mocno skomplikowana konstrukcja, dlatego nie można ot, tak zamontować ich w miejscu klasycznych żarówek. Ledy poprzez inne właściwości odprowadzania ciepła, potrzebują zastosowania specjalnego chłodzenia. Jeśli chodzi o sam montaż, to jest on stosunkowo prosty, a cała instalacja zasilana jest z akumulatora samochodu. Przy montażu należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości, czyli maksymalnie 400 mm od krawędzi bocznej samochodu, natomiast odległość pomiędzy światłami musi wynosić minimum 600 mm. Dodatkowo wysokość od ziemi powinna wynosić od 250 mm do 1500 mm. Muszą być również podłączone w taki sposób, że nie mogą działać równocześnie ze światłami mijania.

Wybierając żarówki LED do samochodu, podobnie jak w przypadku zwykłych żarówek, powinniśmy zwrócić uwagę na homologację. Żarówki muszą takową homologację posiadać i oznaczone są literą „E” z liczbą w kółeczku. Oznaczenia te świadczą, iż żarówki zostały przebadane i mogą być stosowane w danym samochodzie.

Warto również pamiętać, że o ile bez problemu możemy zamontować w samochodzie światła LED do jazdy dziennej, czy też montaż dodatkowego, trzeciego światła stop, o tyle polskie prawo zabrania stosowania zamienników do zwykłych świateł samochodowych.
Warto wybrać również te żarówki LED, które posiadają stabilizator napięć. Pozwoli to uchronić lampy przed przepaleniem w wyniku wahań napięć instalacji elektrycznej w samochodzie.

ZAMÓW USŁUGĘ SPRAWDZENIA SAMOCHODU

AutoStein – Zakup (s)kontrolowany

Działam głównie na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego jednak na życzenie klienta możliwa jest ekspertyza na terenie całej Polski.

ul. Mickiewicza 3 47-480 Pietrowice Wielkie ( obok Raciborza )

mg. Inż. Krystian Stein – Specjalista ds. ekspertyz samochodowych
tel. kontaktowy : 608 208 415

e-mail : kontakt@krystianstein.pl

Zapraszamy do kontaktu w godzinach:
Pn-Pt: 8-14
Soboty: 8-14

Współpracujemy z